Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırıda kullanılan silahlar parçalanmış halde Kemerburgaz’da bulundu

T24 İstanbul

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne yapılan saldırıda kullanılan eylem silahları akşam saatlerinde Kemerburgaz’da bulundu. Ayrıca, yine eylemde kullanılan Polonya plakalı araç da polis tarafından ele geçirildi.

T24’ün aldığı bilgiye göre, İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde sorguları devam eden iki saldırganın verdiği bilgiler sonrasında kiliseye yönelik saldırıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

Şüphelilerin verdiği bilgiler sonrasında polis, öğleden sonra Kemerburgaz’daki ormanlık alanda arama başlattı. Halen devam eden arama çerçevesinde eylemcilerin kullandığı silahlardan birisi, parçalanmış halde ormanlık alanın değişik bölgelerinde bulundu. Aramada ikinci silahın ise şarjörü de yine aynı bölgede elde edildi. Silahlar, balistik inceleme için kriminal polis laboratuvarına gönderilecek. Ayrıca, yine olayda kullanılan Polonya plakalı aracın da polis tarafından bulunduğu öğrenildi.

Ne olmuştu?

İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde Pazar ayini sırasında silahlı saldırı düzenlendi.  Kiliseye gelen kar maskeli iki kişi tarafından ateş açıldı, ayine katılanlar arasında bulunan Tuncer Murat Cihan adlı kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, iki katil zanlısının yakalandığını duyururken, IŞİD saldırısı ihtimaline dikkat çekerek, “Biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı olan bu zanlıların DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz” dedi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da saldırganlar ve bağlantılarıyla ilgili çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. 

51 kişi gözaltında 

Saldırıdan kısa süre sonra olayla bağlantısı olduğu tespit edilen kişilere ait çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınanların sayıları 51’e yükseldi.

Şüphelilerden 23’ü sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilirken 28 şüphelinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor. Şüphelilerin ifadelerinin alınmasına da başlandığı öğrenildi.

TIKLAYIN – Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini sırasında silahlı saldırı: Bir kişi hayatını kaybetti

IKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’nde öldürülen kişinin yeğeni: Sadece ziyarete geldi, hafif zihinsel engelliydi

TIKLAYIN – Sarıyer’de kiliseye düzenlenen silahlı saldırı anları kamerada

TIKLAYIN – İmamoğlu silahlı saldırının yaşandığı Santa Maria Kilisesi’ne geldi: Hassas bir dönemdeyiz, süreci takip ediyoruz

TIKLAYIN – Adalet Bakanı duyurdu: Santa Maria Kilisesi saldırısında Başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırı | Yerlikaya: Zanlılardan biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı, DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz

TIKLAYIN – Papalık Vekili Massimiliano Palinuro: Cumhurbaşkanı bize cesaret verdi, gösterdiği yakınlık için cemaatimiz minnettar

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’ndeki silahlı saldırıya dair yeni detaylar ortaya çıktı; gözaltı sayısı 51’e yükseldi

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi saldırısında hayatını kaybeden Tuncer Cihan için cenaze töreni düzenlendi | “İkram veriyorlar diye kiliseye ziyarete gitmiş, zavallıyı niye vurdular?”

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’nde silahlı saldırının düzenlendiği bölüm görüntülendi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir