Filistin Sağlık Bakanlığı: 436 sivil hayatını kaybetti 2 bin 271 sivil yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in düzenlediği saldırılar sonucu 91’i çocuk, 61’i kadın olmak üzere 436 sivilin yaşamını yitirdiği; aralarında 244 çocuk ve 151 kadının bulunduğu 2 bin 271 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

“Dünya Filistin’e sırtını döndüğü için bu durumdayız”

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in yarım asırdır Filistin halkını esir tuttuğunu ve haklarını elinden aldığını belirterek dünyanın Filistin’e sırtını dönmesi sebebiyle bu durumda olduklarını belirtti.

Açıklamada, “Gazze Şeridi’nde Filistinli sivillerin maruz kaldığı yıkım manzaraları tüyler ürperticidir. İsrail’in sahip olduğu uluslararası cezasızlık, insanlığa, temel ahlaka ve uluslararası hukuk ilkelerine karşı ahlaki, siyasi ve hukuki bir lekedir. Bu suçları mazur göstermeye ya da örtbas etmeye yönelik her türlü girişim kabul edilemez ve düpedüz ayıptır. Gerçekler tartışmaya açık değildir. İşgalci bir güç olarak İsrail, Filistin halkını yarım yüzyılı aşkın bir süredir esir tutmakta ve haklarını ellerinden almakta ısrar ettiği için bu durumdan tamamen sorumludur. Dünya gerekeni yapmadığı ve Filistinlilerin haklarına sırtını döndüğü için bu durumdayız. Filistinlilerin yaşamlarını ve haklarını görmezden gelen ve bunların ihlal edilmesini teşvik eden basit açıklamalara son verilmelidir. İşgalci bir güç olarak İsrail’in Gazze’de ya da Filistin’in başka bir yerinde savunmasız sivil halkı hedef alma hakkı ya da gerekçesi yoktur.  Silahlı çatışmalarda sivillere yönelik misillemeler uluslararası insancıl hukuk kapsamında yasadışıdır ve durdurulmalıdır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir