Adaylık için delege savaşları başladı

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Böylece Genel Başkan adaylıkları için imza süreci başladı. Değişimciler Özgür Özel’i aday göstermek üzere kurultay delegelerinden imza toplamaya başlarken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden adaylığına yönelik il örgütleri de topladıkları imzaları Genel Merkez’e gönderecek. Parti yöneticileri, CHP liderinin adaylığı için 800-900 civarında delegenin imza vereceğini ifade ediyor. 4-5 Kasım tarihlerinde yapılacak kurultayda, 1370 delege oy kullanacak. Genel Başkan adayı olmak için delegelerin en az yüzde 5’nin (69) yazılı önerisi gerekiyor. Her delege sadece bir aday için imza verebiliyor.

‘En fazla 500 oy alır’

Kulislerde imza veren delegenin, kurultay günü farklı bir tercihte bulunabileceğine de işaret ediliyor. Buna karşın Kılıçdaroğlu kurmayları kurultay sonucuna ilişkin son derece emin konuşuyor. Kurmaylar, “Özgür Bey’in alacağı oy en fazla 500 olur. Kılıçdaroğlu da 800 civarında oy alır. 196 İstanbul delegesinin 80-90’ı Kemal Bey’e oy verir” iddiasında bulunuyor.

‘Kılıçdaroğlu’nun adayı Yavaş’

CHP kulislerinde bazı gruplar “Kılıçdaroğlu aday olmayabilir” iddiasını dille getirirken Genel Merkez yanlıları ise “Kılıçdaroğlu’nun çekilmesi mümkün değil” diyor. Milliyet’e konuşan Genel Merkez’e yakın bir kaynak, “Kemal Bey’in kafasında bir sonraki seçimin cumhurbaşkanı adayı bile belli; Mansur Yavaş. Yol haritası şu; Kemal Bey 2025’te seçim bekliyor. Bu süreçte Ekrem Bey çok agresif bir pozisyon aldı. Yavaş’ı cumhurbaşkanlığı için hazırlar” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir