ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İstanbul’a geliyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise cumartesi günü Blinken’ı kabul etmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün Türkiye’ye geliyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3 Ocak’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Blinken’ın cumartesi seyahati olacak. Benim misafirim olarak Türkiye gelecek. Şu anda planlanan o yani bir değişiklik olmazsa misafirimiz olarak geliyor” demişti.

Dün CNN Türk’te yayınlanan Gece Görüşü programında konuşan Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise, “Antony Blinken yarın (bugün) akşam saatlerinde Türkiye’ye geliyor. Cumartesi de temasları İstanbul’da gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Blinken’ı kabul etmesi şu an için öngörülüyor. Hakan Fidan ile ve heyetler arası görüşmeler de olacak ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabulü de öngörülüyor” açıklamasını yaptı.

Fırat ayrıca, “Masada F-16’lar, İsveç ve tabii bölgesel konular olacak. Ve tabii ABD’nin Ege’deki silah dengesini bozmaması gibi konular da masada olacak” dedi.

CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy da “Ziyaretin ilk ayağı İstanbul. Sonra buradan Girit’e geçecek. Büyük ihtimal bugün yola çıkması bekleniyor. Cumartesi tam gün görüşmeler gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir