Ütü yapma derdine son! Bu yöntemler sayesinde kıyafetleriniz ütüsüz de dümdüz olacak! İşte sizi ütü yapmaktan kurtaracak yollar

Kıyafetlerin daha şık durması için kullanılan ütü, yazın sıcağında zor geldiği gibi kışın da sıcakta sizi canınızdan bezdiriyor olabilir. Özellikle her şeyinin dümdüz olması için uğraşan ve ütüsüz kıyafet giyemeyenlerdenseniz daha da eziyet çekiyor olabilirsiniz. Ancak evde bulunan basit malzemelerle de ütüye ihtiyacınız olmadan kolayca kıyafetlerinizi düzeltebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla buluşacaksınız ama en sevdiğiniz bluzunuz kırışık, üstelik vaktiniz de yok. Belki de ütünüz bozuldu ve almak için ekonomik gücünüz şu an için uygun değil. Hem ütünün meşakkatli durumlarından da sıkıldınız. Ütü masasıydı, ütünün suyuydu derken liste uzayıp gidiyor.

Sizi ütü yapma derdinden bu pratik yöntemlerle kurtarabileceğimizi düşüyoruz. Ütünüz bozulduğunda acil durumlar için de kullanabilirsiniz. İşte ütüsüz bir hayat için yapmanız gerekenler…

Ütü yerine neler kullanılabilir?

Buhar ne güne duruyor?

Banyoya girmeden önce kırışık kıyafetinizi askıyla banyonun uygun bir yerine asın. Bu sayede siz duşunuzu alırken buharla birlikte kıyafetiniz de ütülenmiş olur. Buharın yoğun olması için banyonun kapısının kapalı olması gerekiyor.

Fazla kırışık olmayan kıyafetleriniz ise daha kısa sürede pürüzsüz hale gelebilir. Kıyafetinizi ısıttığınız suyun buharına tutarak kırışıklıkların açılmasını sağlayabilirsiniz.

Kırışıklık spreylerini kullanabilirsiniz.

Kırışıklık açıcı spreyler, ütü yapmak istemediğinizde imdadınıza yetişir. Bu spreyi kırışık bölgeye sıkın, sonra kıyafetinizi elinizle düzeltin ve kurumaya bırakın.

Evde yapabileceğiniz kırışıklık spreyi için malzemeler ise:

  • 2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı saç kremi
  • 1 adet sprey şişesi

Bütün malzemeleri sprey şişesine koyup iyice karıştırın ve kullanıma hazır hale getirin. Bu karışımı her kullanımdan önce mutlaka karıştırmalısınız.

Makineden çıkar çıkmaz çamaşırlarınızı asın.

Yıkama işlemi sonunda kıyafetlerinizi çamaşır makinesinin içinde fazla bekletmeyin. Makinenin içinde üst üste yığılı olan kıyafetler daha çok kırışır. Bu yüzden hemen asın ve kurumaya bırakın.

Ayrıca asmadan önce çamaşırları silkeleyip kırışıklıkların açılmasını sağlayın. Düzgünce asmaya da özen gösterin.

Saç kurutma makinesini denediniz mi?

Kıyafetinizin kırışık kısmını hafifçe ıslatın. En düşük ısıda çalıştırdığınız saç kurutma makinesini çok fazla yaklaştırmadan ıslak bölgeye tutun. Kolayca kırışıklıklardan kurtulacaksınız.

Yatağınızın altına serin.

Buruşuk kıyafetinizi yatağınızın altına düzgünce yerleştirin. Sabah kalktığınızda kıyafetiniz ütülenmiş gibi olacak. Uyurken kıyafetinizi ütülemek gibi olmamalı.

Saç düzleştiriciniz ne güne duruyor?

Gömlek ve bluzların yaka, manşet ve düğme araları saç düzleştiricisi ile düzeltilebilir. Bunun için düzleştiricinizin ısısını fazla yüksek ayarlamayın ve kıyafetin üzerinde fazla tutmayın. Düzleştiricinin üzerinde saç ve saç spreyi kalıntıları da olmamalı.

Rüzgarda savurabilirsiniz.

Yıkadığınız çamaşırları bir miktar rüzgarlı havada gergin şekilde asarak kurutabilirsiniz. Kıyafetlerinizi rüzgarda kuruttuğunuzda ütüye en azından her kıyafetiniz için ihtiyaç duymayacaksınız.

Nemli bez veya havlu da yardımcı olabilir.

Çamaşır makinesinden yeni çıkardığınız kıyafetlerinizi gergin şekilde bir yere serin. Ardından bunların üzerine nemli bir bez koyup bekletin. Bu yöntemle kırışıklıklar ya azalır ya da tamamen yok olabilir.

Buz küpleri çok işinize yarayacak.

Çamaşır makinenizin kurutma modu varsa bunu açın ve makinenin içine birkaç buruşuk kıyafet ile 2-3 adet buz küpü yerleştirin. Ardından makineyi çalıştırın.

10 dakika içinde kıyafetleriniz hazır olacak. Eriyen buzların buhar oluşturarak kırışıklıkları açtığını fark edeceksiniz.

Kıyafetlerinizin üzerine tava yerleştirin.

Düz ve temiz bir tavaya bir miktar kaynar su boşaltın. Daha sonra buruşuk kıyafetinizi düz bir alana yerleştirin.

Su koyduğunuz tavayı, ütü yapar gibi ileri geri olacak şekilde ve yavaşça hareket ettirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir