Soylu’dan Emniyet’te yeni ‘paralel yapı’ iddiası: Bedeli çok ağır olacak, bütün hazırlıkları yaptık

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeline 14 Mayıs seçim günü oy kullanmalarının ardından birliklerinde hazır beklemeleri talimatına dair endişelerini dile getirmiş ve konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru yönelmişti.

Soylu ise CHP’li Bakan’a yanıtını “yeni paralel yapılanma” iddiası ve ağır suçlamalarla verdi. Haber Global‘de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Soylu, programda Nedim Şener‘in konuyla ilgili sorusu üzerine “O bahsedilen milletvekili FETÖ’nün Türkiye’deki en temel aparatlarından bir tanesidir. FETÖ’nün temel aparatıdır. Bu bütün bizim istihbarat camiamızda, emniyet camiamızda bu kadar net açık” yanıtını verdi.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yayınladığı evrak, ey jandarma sen bugün görevlisin. Fiili olarak görev yaptığın yerde fiili olarak görev yapıyorsan orada kal. Eğer fiili olarak bir görev tanımlanman yoksa senin yapacağın iş, olabilecek herhangi bir meseleye karşı ya bu Kayseri’de olur, atıyorum Adana’da olur, Kırklareli’nde olur, önemli değil ama bizim buna güvenlik olarak bazen var olan insan kaynağınız yetmeyebilir, ekibiniz yetmeyebilir. Buna ekip takviye yapmak lazım. Bazen başka biriyle ekip kaydırmak lazım. Biz onları da tasarladık. Yani hangi il hangi ile yardımcı olacak? Hangi ilde polis, jandarmaya yardımcı olur, jandarma polise yardımcı olacak? Bütün bu anlayışları planladık. Görevini yapmanın ne zararı, ne sıkıntısı var? Diyor ki oyunuzu kullanın, oyunuzu kullandıktan sonra, oyunu kullanmak bir vatandaşlık görevidir, hemen gelin hazır kıta bir vaziyette.”

“BEDELİ AĞIR OLACAK”

Soylu, Murat Bakan’ı hedef aldığı sözlerine şöyle devam etti: 

“Emniyet içerisinde paralel bir yapı kurmaya çalışan bir anlayışın kendisidir. FETÖ’nün ikinci paralel yapısını oluşturmaya çalışıyor. Bütün sistem elimizdedir. Bütün sistem de yargıya intikal ettirilecektir. Son çerçevesini çiziyoruz. Emniyetin içerisinde FETÖ’den sonra bunlar yeni bir sistem kurmaya çalışıyor. Emniyetin içerisinde yeni bir sistem kurmaya çalıştılar. Biz bu yeni sistemi tespit ettik. Birçoğunu açığa aldık. Birçoğuyla ilgili şimdi şemamız bellidir. Çok net söylüyorum. Murat Bakan bunların başındadır. Bedeli çok ağır olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir