Sadece 5 malzeme: Çıtır kabak kızartma tarifi, nasıl yapılır?

Çıtır kabak kızartması; fastfood restoranlarında yediğimiz patates tadında daha sağlıklı ve düşük karbonhidratlı bir alternatifidir. Sadece 5 malzeme ile 30 dakika da hızlıca hazırlanır.

Çıtır kabak çubukları yapmak için öncelikle kabaklar 10 cm uzunluğunda ve 1 cm eninde şeritler halinde kesilir. Çırpılmış yumurtaya batırılır ve ardından parmesan peynir, sarımsak tozu ve karabiber ile hazırlanan pane sosuna batırılır. Fırın tepsisine dizilir ve altın sarısı rengi alana kadar kızartılır.

İşte diyet yapanların, sağlıklı beslenenlerin ve farklı tatlar denemeyi sevenlerin bayılacağı çıtır kabak kızartması tarifi…ÇITIR KABAK KIZARTMASI TARİFİ

4 KİŞİLİK    /    HAZIRLIK SÜRESİ: 10 DAKİKA    /    PİŞİRME SÜRESİ: 25 DAKİKA

Çıtır kabak kızartması tarifi için malzemeler;

  • 2 adet orta boy kabak,
  • 1 adet büyük yumurta,
  • ¾ su bardağı rendelenmiş parmesan peyniri,
  • ¼ çay kaşığı sarımsak tozu,
  • ¼ çay kaşığı karabiber

Çıtır kabak kızartması tarifi nasıl yapılır?Adım 1

Çıtır kabak kızartması tarifini yapmak için öncelikle fırını 200 derecede ısıtmaya başlayın. Fırın tepsisi içerisine pişirme kâğıdı yerleştirin. 2 adet orta boy kabağın her birini 4 kez uzunlamasına kesin. Her kabaktan toplam sekiz uzun çubuk çıkarın.

Oluşan kabak çubuklarını uzunlamasına ortadan tekrar kesin. Böylelikle bir kabaktan toplam 10 cm uzunluğunda 1 cm kalınlığında 16 çubuk elde edeceksiniz. Oluşan kabak çubuklarını havlu kâğıt ile kurulayın.

Adım 2

Bir kâse içerisine 1 adet büyük boy yumurtayı kırın ve güzelce çırpın. Başka bir kâse içerisine ¾ su bardağı rendelenmiş parmesan peynir, ¼ çay kaşığı sarımsak tozu ve ¼ çay kaşığı karabiberi ekleyip karıştırın. Her bir kabak çubuğunu önce yumurtaya ardından kaşar peynirli karışıma batırın.

Adım 3

Hazırladığınız kabak çubuklarını fırın tepsisine dizin ve fırına verin. Çıtır kabak kızartmalarınız yaklaşık 25 dakika içerisinde pişecektir. İlk 15 dakika sonunda fırını açıp kabak çubuklarını çevirin. Altın sarısı bir renk alana kadar pişirin.

Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir